
W prestiżowych międzynarodowych zawodach SmartMoto Challenge w Barcelonie studenci z Koła Naukowego Pojazdów i Robotów Mobilnych startują nieprzerwanie od 2013 roku. Dotychczas mogli się pochwalić m.in. zwycięstwami w 2014 i w 2017 r. oraz czterokrotnym zdobyciem trzeciego miejsca (w 2013, 2015, 2016, 2018).
Tegoroczna edycja, podobnie jak przed rokiem, to rywalizacja motocykli przystosowanych do jazdy w warunkach terenowych. Na starcie pojawiły się ekipy m.in. z Polski, Hiszpanii i Rosji. Barw naszej uczelni bronił LEM Thunder v2, który walczył w kategorii maszyn o mocy do 30 kW. W Barcelonie pojawił się z wyjątkowym numerem: „71”, który nawiązuje do telefonicznego numeru kierunkowego do Wrocławia.
Zawody w Hiszpanii wystartowały 16 lipca od badań technicznych. Dzień później odbyła się prezentacja techniczna, a w czwartek rozpoczęły się konkurencje dynamiczne w tym m.in. zmagania na czas na torze enduro, walka o tytuł motocykla z najlepszym przyspieszeniem oraz wyścig endurance.
Podczas tej ostatniej konkurencji należało przejechać - w jak najkrótszym czasie - 20 okrążeń na wymagającym torze w Castelloli. LEM Thunder okazał się tutaj bezkonkurencyjny. – Był to niezwykle trudny sprawdzian wytrzymałości mechanicznej naszej konstrukcji, a także możliwości napędu elektrycznego: baterii, sterowników oraz silnika – wylicza Marta Zarzeczna z Koła Naukowego Pojazdów i Robotów Mobilnych. - Ostatecznie zdaliśmy go na ocenę celującą, bo udało się nam wręcz zdeklasować przeciwników.
Ostatecznie LEM Thunder wraca do Wrocławia z czterema nagrodami. Przede wszystkim w klasyfikacji generalnej całych zawodów nasi studenci wywalczyli srebrny medal, ustępując jedynie ekipie z rosyjskiego RUDN University. Zdobyli też drugie miejsce zarówno w klasyfikacjach konkurencji dynamicznych, jak i statycznych. Ponadto jury uhonorowało politechniczny motocykl za najlepszy design.