Grupa Oto:     Bolesławiec Brzeg Dzierzoniów Głogów Góra Śl. Jawor Jelenia Góra Kamienna Góra Kłodzko Legnica Lubań Lubin Lwówek Milicz Nowogrodziec Nysa Oława Oleśnica Paczków Polkowice
Środa Śl. Strzelin Świdnica Trzebnica Wałbrzych WielkaWyspa Wołów Wrocław Powiat Wrocławski Ząbkowice Śl. Zgorzelec Ziębice Złotoryja Nieruchomości Ogłoszenia Dobre Miejsca Dolny Śląsk

SQUASH: Blisko 300 juniorów zagrało we Wrocławiu. Trzy złota dla Polaków

autor:
Share on Facebook   Share on Google+   Tweet about this on Twitter   Share on LinkedIn
Czołowi europejscy juniorzy zakończyli w niedzielę zmagania w Polish Junior Open Grand Prix 2019 we Wrocławiu. To najważniejszy turniej squasha dla młodych graczy w Europie Środkowej. Świetnie spisali się reprezentanci Polski.

kliknij na zdjęcie, aby powiększyć.SQUASH: Blisko 300 juniorów zagrało we Wrocławiu. Trzy złota dla Polaków
kliknij na zdjęcie, aby powiększyć.

Squash to wciąż zdobywająca popularność dyscyplina w naszym kraju. Wrocław jest miastem ze szczególnie wysokim odsetkiem miłośników tego sportu rakietowego, bo w stolicy Dolnego Śląska znajduje się największy klub squasha na świecie, Hasta La Vista.

W ten weekend właśnie na kortach tego klubu pojawiło się ponad 260 młodych zawodników z 16 krajów (poza najbliższymi sąsiadami, m.in. z Japonii, Indii, Egiptu czy Turcji). Bardzo dobrze wypadli reprezentanci Polski. W dziesięciu kategoriach - osobnych dla chłopców i dziewczynek do lat 11, 13, 15, 17 i 19 - Polacy zdobyli w sumie dziesięć medali, w tym trzy złote.

- To już szósta edycja tego prestiżowego wydarzenia we Wrocławiu. Na przestrzeni tych kilku lat dobrze widać spory rozwój polskiego squasha: kiedyś czołowe miejsca były poza naszym zasięgiem, dziś mamy reprezentantów na podium w większości kategorii - mówi Klaudyna Zarówna, dyrektorka turnieju PJO 2019.

Wśród zwycięzców był m.in. 18-letni Filip Jarota, który mimo młodego wieku jest też aktualnym Mistrzem Polski Seniorów. W drodze do finału kategorii BU19, Jarota pokonał rozstawionego z jedynką Holendra, Rowana Damminga, a w spotkaniu o złoto wygrał z kolegą z reprezentacji, Jakubem Pytlowanym.

Wewnętrzną rozgrywką Polaków były też finały w obu najmłodszej kategoriach. Wśród chłopców, Mateusz Lochmann pokonał Mateusza Ptaszka po emocjonującym, 5-setowym pojedynku, a wśród dziewczynek, wrocławianka Natalia Mierzejewska wygrała z Zuzanną Górą 3:0.

Srebrne medale dla Polski zdobyli też Jan Samborski i Leon Krysiak, a trzecie miejsca dodali jeszcze Tola Otrząsek i Łukasz Marcinkowski.

Po emocjach związanych z przyjazdem najmłodszych, Wrocław skupi się teraz na przygotowaniach do Mistrzostw Świata Masters w Squashu 2020 (23.08-29.08.2020), które również zostaną rozegrane w klubie Hasta La Vista.

Organizatorzy szacują, że na listach startowych tego najważniejszego turnieju dla squashystów, którzy skończyli już 35 lat, może pojawić się nawet 800 uczestników.